Kontaktandmed

Kõige kiiremini saab meiega ühendust telefoni või e-maili teel!

icon_widget_image Töötame 7 päeva nädalas! icon_widget_image Teostame töid üle Eesti! icon_widget_image +372 56488089 icon_widget_image info@stonemax.ee
  /  Vundamendid   /  Plaatvundamendi hind

Plaatvundamendi hind

Plaatvundamendi hind jääb paljudele selgusetuks. Hea on teada, et üldiselt algavad plaatvundamendi hinnad 95 eur /m2. Aga mis tõstab, mis langetab ja millest see hind siis sõltub? Vastus käes, on palju selgem ka see, mis oludes tasub plaatvundamendi valimine end mitmekordselt ära.

Üldiselt algavad plaatvundamendi hinnad 95 eur /m2

Mis iseloomustab plaatvundamenti?

Kõige lühemalt saab öelda, et plaatvundament on betoonist plaat, mis asub tasase pinnasekihi peal. Täpsemaks minnes, plaatvundament jaotab koormuse ühtlaselt suuremale pinnale, vähendades sellega pinnasele avaldatavat survet. Mõne teise lahendusega võib ebastabiilsele või nõrgale pinnasele ehitatud vundament vajuma hakata ning tekitada probleeme hoone konstruktsioonis. Monoliitne plaatvundament, kui ta ka vajub, vajub ühtlaselt ja väldib seega konstruktsiooni deformeerumist.

Plaatvundament on alternatiividega võrreldes küllaltki õhuke, sobides seega erinevate disainidega. Ja kui varasemalt kasutati seda peamiselt ärihoonete ehitamisel nagu suuremad poed või laohooned, siis nüüd on leitud tee eramute ehitusse. Plaatvundament sobib kõige paremini ühe- ja kahekorruselise lihtsa planeeringuga majadele, kuhu ei ole kavas rajada keldrit. See on levinud valik ka nõlvakutele või ehitades osaliselt mäenõlva sisse. Plaatvundamendi valamine, isegi mitme kihina, on sellises olukorras siiski odavam ja kiirem lahendus, kui talade ja tugipiilarite kasutamine. 

Kuidas käib plaatvundamendi ehitus?

Kuigi plaatvundament sobib erinevate pinnasetüüpidega, ei tähenda see, et vundamendi võib valada otse muruplatsile. Just korraliku ettevalmistusega kindlustatakse plaatvundamendi kvaliteet ja pikaajalisus. Mis alguses kasvõi pisut lohakalt tehtud, kujuneb hiljem palju suuremaks probleemiks. On olemas lausa ütlus, et maja saab ehitatud odavalt ning maja saab ehitatud kvaliteetselt, kahte korraga aga mitte.

Plaatvundamendi ehitamine algab hoone telgede mahamärkimisest ja pinnase- ehk huumusekihi eemaldamisest. Vajalik võib olla eraldi drenaaži rajamine, et kindlustada liigse vee äravool. Järgmiseks on veetrassi paigaldamine, aluspinna täitmine liivaga ning selle kihtide kaupa tihendamine, kanalisatsiooni paigaldamine, liivakihi lattimine ning soojustuse paigaldamine. Kuna plaatvundament rajatakse külmumispiirist kõrgemale, on soojustamine väga oluline. Selleks kasutatakse spetsiaalseid L-plokke, mis lubavad raketise ehitamise vahele jätta ning on piisavalt vastupidavad kogu maja koormuse kandmiseks.

Soojustus omal kohal, töö jätkub. Paigaldada on vaja tarbevee torustik, armatuur, armatuurvõrk, vajadusel ka põrandaküttetorustik. Vajadusel peab topelt armeerima korstna- või kaminaaluse. Seejärel maanduse ühendamine armatuuriga, vundamendi toestamine ning lõpuks betooni valamine ja tihendamine. Aga töö ei lõppe ka siin. Vajalik on betooni lattimine, aluspõranda lihvimine, projekti järgi trapikallakute tegemine ning vastavalt vajadusele järelhoolduse teostamine. Alles kogu selle protsessi lõppedes on lõpetatud ka plaatvundamendi ehitamine.

Lugedes võib jääda mulje, et kõiges selles pole ju midagi niivõrd keerulist. Natuke uurimistööd ja saabki tehtud. Samas on vaja meeles pidada seda, mis alguses öeldud: kvaliteetse lõpptulemuse saavutamiseks on vaja sooritada kõik tööülesanded täpselt ja korrektselt.

Näiteks kahekihilise vundamendi hind on oluliselt kallim kui ühekihilise vundamendi hind, kuid selline lahendus sobib suurepäraselt näiteks passiivmajadele. Samuti võetakse plaatvundamenti projekteerides arvesse maja seiamaterjalid, katusematerjalid, lumekoormus, korruselisus ja palju muid näitajaid. Näiteks ühekorruselise kerge puitkarkassmaja vundament on lihtsam kui kahekorruselise kivimaja vundament. Kõrvaloleval pildil on näha kahekorruselise passiivmaja vundamendisõlm. Sellise vundamendi ehitamiseks kulub palju rohkem aega. 

Aga millest siis see hind sõltub?

Kuigi kõik tahaksid näha täpset hinda, on seda keeruline öelda. Plaatvundamentide projekteerimine ei ole liinitöö, projektid on üksteisest väga erinevad. Lõpliku hinna kujundamisel võetakse lisaks vundamendi suurusele ja pinnasele arvesse juurdepääsu võimalusi ning liitumispunkte. Lisaks ka seda, mis on kliendi soovid. Kas soovitakse ühekihilist lahendust, kus põrandaküte plaadi sees või kahekihilist, kus põrandaküte valatakse eraldi kihti; kui palju on kandvaid seinu; millised läbiviigud, kas on vaja radoonitõket jms.

Üks asi, mis aga hinna kujunemisel sarnane ning mis tõstab hinda, on vajadus kasutada nii betooni kui armatuurterast. Samas saab kokku hoida põrandamaterjali pealt, sest plaatvundament ise sobib põrandaks nii garaažis, sahvris kui ka teistes abiruumides. See, et vundament ja põrand valatakse samal ajal, vähendab ehitusele kuluvat aega ning hoiab kokku ka materjali. Lisaks ei nõua plaatvundamendi ehitus suuri kaevetöid, mistõttu on see heaks lahenduseks kohtades, kuhu sügav vundament ei sobi.

    Sinu nimi *
    Sinu e-mail *
    Sõnum
    MEIE KONTAKTANDMED

    Võta julgelt ühendust!

    AMIDOT TRADING OÜ

    Liikva küla, Harku vald, Harju maakond, Eesti

    Telefon: +372 56488089